I ri Cmim i reduktuar! Pavijoni 6 Shiko më të madhe

Pavijoni 6

Anton Cehov NER0115

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Pavijoni 6 u botua në vitin 1892 dhe mori një vlerësim universal. Ai zbulon konfliktin midis realitetit dhe filozofisë - domethënë, se si njerëzit e intelektualizojnë realitetin për të justifikuar mosveprimin e tyre.

Më shumë detaje

17 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

NERAIDA
ISBN978992828477286

385 Lekë

-23%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pavijoni 6 është më shumë se një mjedis për konvertimin moral të një mjeku, është gjithashtu një mikrokozmos i shoqërisë ruse të kohës.

"Pavijoni 6 u botua në vitin 1892 dhe mori një vlerësim universal. Ai zbulon konfliktin midis realitetit dhe filozofisë - domethënë, se si njerëzit e intelektualizojnë realitetin për të justifikuar mosveprimin e tyre.

Historia hapet me një përshkrim të një pavijoni të të sëmurëve mendorë. Spitali drejtohet nga doktor Andrej Efimiçi, që e fillon karrierën e tij si mjek shumë i motivuar. Megjithatë, ai shpejt zhgënjehet nga “padobishmëria” e detyrës së tij, neglizhon vizitat dhe bëhet indiferent ndaj gjendjes së rëndë të pacientëve të tij. Ia lehtëson ndërgjegjen mendimi se çdo njeri lind për të vdekur dhe arrin në përfundimin se “vuajtja e çon njeriun drejt përsosmërisë”.

Pasi humbet pozicionin e tij në spital, doktori zhytet në nihilizëm, derisa më pas detyrohet të bëhet pacient. Ironia më e madhe e tregimit është se kjo ndodh në të njëjtin pavijon.

Por Pavijoni 6 është më shumë se një mjedis për konvertimin moral të doktorit, është gjithashtu një mikrokozmos i shoqërisë ruse të kohës.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe112
ISBN978992828477286
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 12 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSotir Caci