Syri i keq Shiko më të madhe

Syri i keq

Meri Shelli A-007352

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Rrëfenja “Syri i keq” e Mary Shelley-t është e pazakontë në korpusin e veprës së saj për mjedisin shqiptar ku ndodhin ngjarjet. Ajo ka si epigraf vargjet e “Shtegtimet” e “Çajd Haroldit” të Lord Bajronit dhe ka si personazh kryesor shqiptarin, Dhimitrin, i cili, ashtu si malësorët shqiptarë që përshkruan Bajroni, është një “malësor i egër me fustanellë, me rroba të qëndisura me ar dhe armë të lara në flori”, i rritur “në gjirin e një race të njohur për guxim të pashoq dhe bëma ku derdhej gjak”, i cili ka aftësinë e mbinatyrshme të syrit të keq.

Më shumë detaje

88 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928354259

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Rrëfenja “Syri i keq” e Mary Shelley-t është e pazakontë në korpusin e veprës së saj për mjedisin shqiptar ku ndodhin ngjarjet. Ajo ka si epigraf vargjet e “Shtegtimet” e “Çajd Haroldit” të Lord Bajronit dhe ka si personazh kryesor shqiptarin, Dhimitrin, i cili, ashtu si malësorët shqiptarë që përshkruan Bajroni, është një “malësor i egër me fustanellë, me rroba të qëndisura me ar dhe armë të lara në flori”, i rritur “në gjirin e një race të njohur për guxim të pashoq dhe bëma ku derdhej gjak”, i cili ka aftësinë e mbinatyrshme të syrit të keq.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe64
ISBN9789928354259
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGranit Zela