I ri Burra pa gra Shiko më të madhe

Burra pa gra

Haruki Murakami A-000849

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nje tjeter liber me tregime i Murakamit ne shqip nga Skanderbeg Books. Murakami nuk eksploron vërtet vuajerizmin, por më shumë një seksualitet pa trup, një pasion të filtruar. Përzierja e humorit dhe e melankolisë në veprat e Murakamit, është e jashtëzakonshme.

Më shumë detaje

981 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221476

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Femrat kanë lindur të gjitha me një organ të pavarur të veçantë që u jep mundësi të gënjejnë. Ky ishte opinioni per¬sonal i doktor Tokait. Varet nga personi, tha ai, se ç’lloj gënjeshtrash do të thotë, në cilën situatë do t’i thotë dhe si do t’i thotë.

Por në njëfarë pike të jetës, të gjitha femrat thonë gënjeshtra dhe ato gënjejnë për gjëra të rëndësishme. Gënjejnë edhe për gjëra të parëndësishme, por ato nuk ngu-rrojnë të gënjejnë për gjërat më të rëndësishme.

Dhe kur e bëjnë këtë, në shumicën e rasteve shprehja e fytyrës dhe zëri i femrave, nuk ndryshon aspak, ngaqë nuk janë ato që po gënjejnë, por është ky organ i pavarur me të cilin janë pajisur, që aktron më vete.

Ja përse – përveç pak rasteve të veçanta – ato mund të vazhdojnë të kenë një ndërgjegje të pastër dhe arrijnë të flenë të qeta, pavarësisht se çfarë kanë thënë.

Por pa ndërhyrjen e atij organi – një organ që na ngre në lartësi të reja, na flak në thellësi, na e hedh mendjen në kaos, na ngjall iluzione të bukura dhe ndonjëherë madje na çon drejt vdekjes – jeta jonë do të ishte në të vërtetë mediokre dhe e vrazhdë.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe240
ISBN9789928221476
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë