I ri Realizmi socialist ne sistemin letrar shqiptar Shiko më të madhe

Realizmi socialist ne sistemin letrar shqiptar

Eldon Gjika A-004517

Libër i ri

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
Fletët200
ISBN9789928300942

850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Objekt kërkimi në këtë sprovë është qëmtimi sa më i detajuar i evoluimit të sistemit letrar shqiptar në ndërkohën 1944-1962, që pashmangshëm brendashkruan fillimin dhe stabilizimin e realizmit socialist si model krijues dominant.

Janë disa punime në traditën tonë studimore të pas vitit 1990, që kanë në qendër këtë problematikë, duke shënuar rezultate konkrete, ku ndër më kryesoret mund të përmenden: Letërsia e painterpretuar, F. Dado, Letërsia në totalitarizëm, Sh. Sinani, Semiopragmatika e realizmit socialist (1944-1949), I. Yzeiri etj.

Nuk mungojnë edhe kontribute nga studiues të huaj, si, p.sh., Letërsia shqiptare (realizmi socialist 1945-1990, Shuteriqi, Kadare, Agolli), i D. Rossi-t etj.1

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët200
ISBN9789928300942
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë