Cikli filozofik ne sistemin poetik te Lasgush Poradecit Shiko më të madhe

Cikli filozofik ne sistemin poetik te Lasgush Poradecit

Eldon Gjika A-005284

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Monografia Vendi i ciklit filozofik në sistemin poetik të Lasgush Poradecit , variante, burime, poetikë” e studiuesit Eldon Gjikaj është një mongrafi e shkruar me rreptësi kritike, me fjalë tejet të kursyera, me një gjuhë sa shkencore dhe aq edhe të kuptueshme, larg çdo manierizmi të qëllimshëm për t’i rritur formalisht vlerën punës, me thellësi arsyetimi dhe konkludimi.

Më shumë detaje

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zambaku
ISBN9789928156143

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Studimi “Cikli filozofik në sistemin poetik të Lasgush Poradecit: variante, burime, poetikë” i studiuesit Eldon Gjikaj, është paraprirë nga të paktën dhjetë vjet kërkime, shprehje e seriozitetit metodologjik në kërkimin shkencor.

Studimi është konceptuar qartë që në krye, duke shenjuar mirë cilat ishin detyrat që duhej të zgjidhte dhe si do të arrihej deri në përfundimet e pritshme. Kjo shprehet edhe në strukturën e qëndrueshme të studimit, në rendin e përpiktë të parashtrimit të lëndës, duke shkuar prej detyrës më të përgjithshme tek ajo më e përveçmja dhe duke i dhënë përfundimisht punës edhe një rezultat të drejtpërdrejtë filologjik: krahasimin, shqyrtimin kritik dhe stabilizimin e tekstit të ciklit filozofik të poezisë së Lasgush Poradecit. Duke qenë i sigurt në njohjen e temës së zgjedhur, autori i ka shpëtuar kurthit të “qortimit të qortimeve”, që poezia e Lasgush Poradecit i ofron bujarisht, duke iu larguar polemikave me karakter ideologjik.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe176
ISBN9789928156143
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë