Paradigma e Proteut Shiko më të madhe

Paradigma e Proteut

Ag Apolloni BEM0098

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Studiuesi Apolloni, para se të shkruajë për romanin, apo romanet e Kadaresë, ai i bën një vështrim të shkurtër, por të thuktë rrugës së lindjes dhe të zhvillimit të romanit Gjenerali i ushtrisë së vdekur, duke e parë atë edhe në kontekstin e letërsisë botërore dhe të asaj shqiptare si dhe duke paraqitur pak a shumë vijat kronologjike, që i paraprinë detyrimisht rrugës së vendosjes së romanit të Kadaresë në kontekst me letërsinë shqipe dhe me atë botërore.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OM
ISBN9789951632041

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri "Paradigma e Proteut" është monografia e parë mbi romanin përfaqësues të letërsisë shqipe, "Gjenerali i ushtrisë së vdekur", i cili këtu krahasohet me versionet dhe variantet e veta, me veprat e tjera të të njëjtit autor, me romanet e letërsisë shqipe dhe me vepra të letërsisë botërore. Gjithashtu, romani shihet edhe në relacion me inskenimet dhe ekranizimet e tij, duke kaluar kështu nga domeni i kërkimit intertekstual në domenin e kërkimit intermedial. Po ashtu, analizohen edhe shkrimet kritike të studiuesve shqiptarë dhe të huaj mbi këtë roman.

Të dhëna

Faqe390
ISBN9789951632041
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë