Prometeu dhe Hamleti Shiko më të madhe

Prometeu dhe Hamleti

Alfred Uci ME0005

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Triptiku i ri i i prof. Alfred Uçit përmbledh studime të viteve 1900-2000. Vëllimi "Prometeu dhe Hamleti" u kushtohet problemeve estetike

Më shumë detaje

20 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Mësonjëtorja
Fletët284
ISBN9789992746238

500 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Punimet e reja dëshmojnë përpjekjet e autorit si për rivlerësimin, ashtu edhe vijimësinë e evoluimin e pikpamjeve të tij. Problemet estetike shtrihen në shtratin e kryeveprave të letërsisë botërore, nga antikiteti e deri në ditët tona. Këto autori nuk i shikon si monurnente të heshtur të një të kaluare të harruar, por si vlera që flasin me mesazhet e tyre edhe për kohët tona, për shqetësime e trazime, që u sjell njerëzve epoka moderne. Autori ka gjetur mënyra interesante për studime krahasuese të kryeveprave të vendeve e kohëve të ndryshme, vlerat universale të të cilave na zbulojnë jo vetëm dobësitë e sotme tonat, por edhe forcën e shpresat tona, që shpesh s'i vemë re e që do të na shpien përpara. Stili eseistik i punimeve e ka ndihmuar autorin të jetë më i lirë, më i hapur dhe më ekspresiv në paraqitjen e ideve të tij

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët284
ISBN9789992746238
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitTekste
Numri i botimeveI parë