Profile dhe probleme letrare Shiko më të madhe

Profile dhe probleme letrare

Nasho Jorgaqi BD0254

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Nasho Jorgaqi paraqitet para lexuesit me një përmbledhje studimesh të përzgjedhura.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994300501

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nasho Jorgaqi paraqitet para lexuesit me një përmbledhje studimesh të përzgjedhura. Ato rrokin pothuajse të gjithë hapësirën gjeografike dhe shpirtërore të botës shqiptare duke u përqendruar kryesisht në proceset e zhvillimit kulturor dhe letrar të shqiptarëve gjatë shekullit XIX-XX e veçanërisht mes dy luftërave botërore. Atij i ka interesuar tradita letrare e popullit të tij, si një faktor i zhvillimit, i bindur se harresa dhe humbja e traditës është baras me humbjen e përmasës e thellësisë historike të ekzistencës së kombit dhe identitetit të tij. Në krye të përmbledhjes së Jorgaqit qëndrojnë dy studime për fillimet letrare të Naim Frashërit. Ndërsa nuk mungojnë edhe studime mbi Lumo Skëndon, Mitrush Kutelin, Faik Konicën, Fan Naolin etj.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe456
ISBN9789994300501
V. Bot2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë