I ri Vito - BO Shiko më të madhe

Vito - BO

Bashkim Hoxha BO0732

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Vito” është romani më i ri i gazetarit dhe shkrimtarit Bashkim Hoxha. Autori, e cilëson një libër për jetën. Në librin e tij të fundit Bashkim Hoxha sjell shumë aspekte nga realiteti i trisht shqiptar, i kontrasteve të thella që ekzistojnë në zonat e largëta, të marrëdhënieve të shtetit me individin, të marrëdhënieve njerëzore mes banorëve të një komuniteti.

Më shumë detaje

1109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9782390690276

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Unë zgjodha një emër personazhi që në gjuhën latine afrohet me jetën, “Vito”.  Ky është një emër tipik për zonat e bregdetit tonë, aty ku zhvillohen edhe ngjarjet e romanit. Më shumë e kam zgjedhur për simbolikën e jetës dhe në groteskun që ka romani, edhe pse është roman për jetën, personazhi kryesor është një vajtosë profesioniste, u shpreh autori.

Ndryshe nga të gjithë romanet e tjera, këtë herë Hoxha ka zgjedhur ta titullojë veprën me emrin e personazhit të vajtojcës “Vito”, e cila qan të vdekurit, por i bën jehonë jetës.

“Unë e kam ndjekur atë vajtojsë në disa aspekte të shoqërisë tonë, pikërisht atje ku ajo duhet të qajë gjërat që po vdesin”, shprehet më tej autori Hoxha.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe150
ISBN9782390690276
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanDrame & tragjedi