Shpresa te medha Shiko më të madhe

Shpresa te medha

Çarls Dikens FNK0068

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pasuria misterioze që fati i cakton bonjakut Pip, hedhja poshtë me mendjemadhësi e miqve të vjetër, brengat dhe vuajtjet që shënojnë udhën e ekzistencës së tij drejt pjekurisë së vetëdijshme, përbëjnë themelin e një rrëfimi ku ndjenja e fajit dhe e dhunës themelohen me shenja groteske, në sajë të të cilave komedia merr ngjyrime therëse dhe mizore.

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-99956-86-07-9

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Studimi i zhvillimit të personalitetit, kjo është vepra e Dikensit, në të cilën dallohet një thellim psikologjik i tillë që, bashkë me mjeshtërinë shprehëse të zgjedhur të autorit, na lejon të shijojmë gjer në faqen e fundit të librit një rrëfenjë të pasur me ngjarje dhe gjendje pezullie. Shkruar më 1861, libri në fjalë, një roman i pjekurisë artistike, Shpresa të mëdha, shpalos të njëjtën freski dhe vetvetishmëri të asaj që cilësohet si kryevepra e shkrimtarit të madh anglez, David Koperfildi, shkruar dhjetë vjet më parë.

Të dhëna

Faqe590
ISBN978-99956-86-07-9
RedaktoriRexhep Hida
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiKlodian Briçi