I ri Cmim i reduktuar! Zambaku i kanionit Shiko më të madhe

Zambaku i kanionit

Eralda Baze BGJ0287

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pas suksesit qe pati me romanin “Dielli me perendon ne Lindje”, Eralda Baze vjen me nje roman tjeter para lexuesve: “Zambaku i kanionit”. Edhe kete radhe ve ne pah problemet me therese te tranzicionit shqiptar, te cilat trajtohen estetikisht permes mjeshtrise si rrefimtare. 

Më shumë detaje

11090 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

SCHNELL
ISBN9789928448743

1 080 Lekë

-10%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

REVIEWS

Romani “Zambaku i kanionit” i autores Eralda Baze, është një rrëfim tronditës mbi problematikat aktuale të shoqërisë shqiptare të tranzicionit dhe na ripohon nevojën që këto problematika të vijojnë të trajtohen estetikisht në letërsinë tonë.

Duke perifrazuar Gëten, mund të themi se ky roman do t'i kënaqë tri kategoritë e lexuesve: lexuesin që kënaqet pa gjykuar, lexuesin që gjykon pa u kënaqur, lexuesin që gjykon duke u kënaqur dhe kënaqet duke gjykuar. Ky i fundit e krijon rishtas veprën e artit.

Prof. As. Dr. ARBEN PRENDI

Ky roman, e them pa mëdyshje se është ndoshta libri më i realizuar këto tridhjetë vite përsa i përket ngritjes së një kauze, insistimit për ta bërë shqetësim kolektiv dëmtimin e natyrës dhe të ekosistemit, për të denoncuar me gishtin akuzues të gjithë kordonin shoqëror, politik dhe zyrtar të abuzuesve, për të ngritur si misionare zërin për të shpëtuar atë që vendi ka më të mirën dhe më të bukurën e vet, natyrën. Eralda Baze është një misionare e paepur, pa kthim mbrapa, që me zërin e saj nervoz, me zërin letrar dhe artistik, thotë më shumë se sa të gjitha shoqatat e mjera të ambientalistëve.

MARK SIMONI, shkrimtar

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe288
ISBN9789928448743
RedaktoriEris Rusi
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanRealist