Historite e 1001 diteve Shiko më të madhe

Historite e 1001 diteve

Gazmend Krasniqi A-003685

Libër i ri

989 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Dr. Albert Gjoka shkruan për prozën e shkurtër të Gazmend Krasniqit: “Modelin borgesian të tregimit e lëvron Gazmend Krasniqi, sidomos në përdorimin e instancave narrative (tregimi stafetë) apo në gërshetimin e diskurseve kulturore brenda në prozën e shkurtër. Proza e shkurtër e këtij autori është produkt intertekstual dhe, si e tillë, receptimi komplikohet për lexuesin e zakonshëm. Ai është produkt i përdorimit të teksteve të tjera letrare ose jo-letrare: “Rrethimi i Shkodrës” i Marin Barletit në tregimin me të njëjtin titull, novela “Rrungajë në mars” e Martin Camajt tek tregimi “Kthjelltësia e papërballueshme e zhgjëndrës”, etj. Autori e kërkon “domethënien” e realitetit tek vetë ngjarjet apo personazhet reale dhe mbi to ndërton një tekst letrar. Tregimi ndërtohet mbi një diskurs kulturor, ku ngjarje historike, personalitete të artit dhe letërsisë shërbejnë si lëndë për të sendërtuar fictionalen”.

Të dhëna

Faqe256
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë