Nata dhe cdo te bej me kete liber Shiko më të madhe

Nata dhe cdo te bej me kete liber

Jose Saramago A-004884

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Shkrimeve në prozë e atyre poetike, që i dhuruan famën, Saramago u vë përkrah shkrimet dramatike, ku procesi krijues u nënshtrohet po të njëjtave parime, që mbajnë më këmbë pjesën tjetër të prodhimtarisë së tij, kjo e fundit e bazuar në ndërthurjen mes kohës historike e kohës së trillimit.

Më shumë detaje

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9992788445

620 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Te “Nata” – me shije të fortë autobiografike – shumë i njohuri “Revolucioni i Karafilave”, i cili më 1974-ën i dha fund diktaturës në Portugali, i bëhet sfond trazirave, politike e morale, që ndodhin në mikrokozmosin e redaksisë së një gazete.

Te “Ç’do të bëj me këtë libër?” skena zhvendoset, pa iu larguar Portugalisë, në Pesëqindën, në kohërat e Luis Vas de Kamoesit, personifikimi i poetit më të madh luzitan, i cili lufton me vështirësitë “editoriale” për t’ia dalë t’i japë shtypit kryeveprën e tij: “Luziadat”.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe230
ISBN9992788445
V. Bot2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAjsela Koka