Cmim i reduktuar! Veprimtaria e kolonel Xhemal Laçit( 1912-1994) përmes dokumenteve dhe kujtimeve Shiko më të madhe

Veprimtaria e kolonel Xhemal Lacit( 1912-1994) permes dokumenteve dhe kujtimeve

Leonora Laçi LEL0002

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri është një studim serioz që jep për herë të parë në menyrë të detajuar dhe në kuadrin shkencor përkatës jo vetëm veprimatrinë e Kolonel Xhemal Laçit por dhe shumë aspekte nga historia.

Më shumë detaje

17 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2M Printing
ISBN9789928209382

644 Lekë

-8%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

24 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përgjatë disa viteve janë bërë kërkime sistematike që kjo monografi të dilte sa më e plotë. Pjesët përbërëse të saj janë trajtuar gjithsecila sipas burimeve arkivore, literaturës si edhe kujtimeve të bashkohësve. Monografia fillon me historikun e Laçajve dhe mbyllet me "In memoriam" kushtuar vetë të ndjerit kol.Xhemal Laçit. Monografia përfshin një hark të gjërë kohor duke u përqëndruar më tepër në harkun kohor të viteve 1939-1994, pasi dhe veprimtaria e vetë Xhemalit bie në sy përgjatë këtyre viteve, madje në momente kyçe të historisë tonë kombëtare, sikurse janë vitet e Luftës së Dytë Botërore ku në brendësi të saj, janë trajtuar lufta italo-greke, lufta e Reçit, Besëlidhja e Kabashit, e duke vazhduar pastaj me veprimtarinë e Xhemal Laçit në emigracion me përfshirjen e tij në Komitetin Kombëtar" Shqipëria e Lirë" e konkretisht në Kompaninë 4000, ku, me mbështetjen amerikane, përgatiteshin parashutistët shqiptarë që do të hidheshin në Shqipëri, duke u kushtuar pastaj vëmendje të veçantë burimeve parësore, literaturës, periodikëve etj, ku këta të fundit më kanë ardhur në ndihmë, sepse vetë veprimtaria e Xhemal Laçi ka qënë më tëpër jashtë vendit. Për 50-vite figurën e tij diktatura komuniste e kishte përcaktuar si "tradhtar i kombit" . Xhemal Laçi bënte pjesë në radhën e atyre që u larguan nga Shqipëria në nëntorin e 1944-ës, pasi nuk e pranuan nënshtrimin ndaj regjimit komunist. Kol. Xhemal Laçi ja kushtoi jetën e tij çështjes kombëtare për një Shqipëri të lirë e demokratike. Ky atdhetar i lënë në harresë meriton vemëndje më të madhe nga studiues e historianë.

Të dhëna

Faqe172
ISBN9789928209382
Titulli origjinal2M Printing
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri