Udhetimi i elefantit Shiko më të madhe

Udhetimi i elefantit

Jose Saramago BD0323

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në vitin 1551, mbreti i Portugalisë, Zhoa III, i dhuroi kryedukës Maksimilian të Austrisë, dhëndrit të Karlit të Pestë, një elefant të Azisë, së bashku me kujdestarin e tij, Subhronë. Nga Lisbona në Vjenë, duke kaluar përmes rrafshnaltave të Kastijës, Mesdheut, Xhenovës dhe rrugëve të Alpeve, Salomoni, objekt strategjish absurde, përshkon Europën sipas trilleve mbretërore, grindjeve ushtarake dhe interesave klerikale, duke ngjallur në rrugëtimin e tij entuziazmin e banorëve të mrekulluar.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994302727

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Udhëtimi i elefantit, një ndërthurje e fakteve reale dhe të sajuara, është një roman shumë i bukur koral, një reflektim mbi jetën dhe kushtin njerëzor, ku humori dhe ironia, armë e qartësisë së pamëshirshme të autorit, bashkohen me dhembshurinë me të cilën José Saramago heton dobësitë e njerëzve. JOSÉ SARAMAGO u lind më 1922 në Azinhaga të Portugalisë. Është shkrimtari më i madh i letërsisë portugeze dhe vepra e tij është përkthyer në mbarë botën. Në vitin 1995 mori çmimin Camõens, çmimi më i lartë i letrave portugeze, si dhe çmimin Nobel të letërsisë më 1998. Pas botimit të romaneve Verbëri, Perëndia dorace, Ungjilli sipas Jezu Krishtit, Tjetri si unë dhe Kaini, Shtëpia Botuese Dudaj i jep lexuesit shqiptar edhe një kryevepër tjetër të këtij shkrimtari të madh.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe216
ISBN9789994302727
V. Bot2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNasi Lera