I ri Te jetosh me virtytin Shiko më të madhe

Te jetosh me virtytin

Seneca REK0256

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Lënda e këtij vëllimi është nxjerrë nga Letrat morale drejtuar Lucilit, përkatësisht librat X-XIV, e cila është kryevepra e Senekës nga pikëpamja filozofike, edukative dhe artistike. 

Më shumë detaje

1102 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Reklama
ISBN9789928308627

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pesë letrat e para që përfshihen në këtë vëllim, përbëjnë imazhin e plotë të tij të jetës së tij që e shkroi mes viteve 62 dhe 65, në vitet e tërheqjes përfundimtare nga jeta publike, një jetë prej stoiku, kur nuk kishte më shpresë të ndalte rrugën e Neronit drejt mizorisë dhe katastrofës.

Letrat janë në të vërtetë një dialog me vetveten, me destinacionin që të lexoheshin nga brezat e ardhshëm, duke rrëfyer qëllimin e tij edukativ. Ato kanë një vlerë tepër të fuqishme pedagogjike, dhe ndër temat që përfshijnë janë ato të kohës, vdekjes, rrugët e vetë-formimit, parësia e qëllimit, përgjegjësia e “unit” kundrejt të tjerëve. Vëllimi është përkthyer dhe përgatitur nga Gent Ulqini.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe124
ISBN9789928308627
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGent Ulqini