Romain Gary

Romain Gary është romancier dhe skenarist lituano- francez. Ka lindur në vitin 1914 dhe u nda nga jeta më 2 dhjetor 1980. Gary ka shkruar edhe nje roman ku eshte personazh edhe drejtuesi i Shqiperise komuniste  Enver Hoxha.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 4 nga 4 libra
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Fantazia e shkrimtarëve bredh kudo; Ajo e Romain Gary është arratisur në Shqipërinë e kohës së komunizmit dhe, veç personazhit të tij, Mark Matjë që e çon në “Luginën e Shqipeve”, një tjetër personazh është edhe Enver Hoxha. Fituesi dy herë i çmimit Gonkur në Francë na vjen me një fiction tejet zbavitëse dhe të rrallë, përmes shqipërimit goditës të...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Një roman magjepës nga Romain Gary; një botë mistike, ku personazhi 200 vjeçar nuk vdes nëse nuk shfaqet në këtë botë një dashuri siç ka dashur dikur Fosko Zaga. Me një sfond historik, në kohën e Katerinës së Madhe të Rusisë, ky roman i Romain Gary shfaq një prej majave të veprave të tij, por edhe të letërsisë franceze të gjysmës së dytë të shekullit të XX

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Një histori dashurie e pabesueshme midis Momos, një djalë i vogël arab, dhe Madam Rozës, një çifute plakë e mbijetuar e Aushvicit. Si do të bashkohen këto dy jetë në apartamentin e vogël e të varfër në katin e gjashtë pa ashensor? Ky roman hyri në historinë e letërsisë franceze sepse autori Romain Gary e firmosi me emrin Emil Ajar ngaqë ai e kishte fituar...

  700 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 4 nga 4 libra