Endrra nga im ate Shiko më të madhe

Vetëm online

Endrra nga im ate

Barack Obama BD0315

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nëntë vite përpara se fushata për senator ta shëndërronte atë në një nga njerëzit më të fuqishëm dhe më me ndikim në politikën e Amerikës, Barack Obama publikoi këtë libër të kujtimeve të tij emocionuese, i cili u bë libri më i shitur i New York Times me rihedhjen e tij në shitje në vitin 2004. Endrra nga im atë tregon historinë e përpjekjes së Barack Obama-s për të kuptuar forcat që formëzuan personalitetin e tij si i biri i një babai afrikan me ngjyrë dhe një nëne të bardhë amerikane. Një përpjekje që e çon atë nga zemra e Amerikës, në shtëpinë e tetos së tij në fshatin e vogël afrikan, Alego.

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994301935

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë libër kujtimesh të ndjera e mbresëlënëse, pa ngjyrime sentimentale, djali i një babai afrikan dhe i një nëne të bardhë amerikane kërkon ti japë kuptim jetës së vet si zezak amerikan. Tregimi i tij nis në Nju-Jork, ku Barack Obama mëson se i ati një figurë që për të kishte qenë më shumë mit sesa njeri ka vdekur në një aksident rrugor. Kjo humbje e papritur frymëzon tek autori një odise emocionale, që fillon të marrë trajtë në një qytet të vogël në Kansas, prej ku nis migrimi i familjes së nënës së tij për në Havai, pastaj vazhdon në Kenia, ku ai takon gjysmën afrikane të familjes së tij, përballet me të vërtetën e hidhur të jetës së të atit dhe më në fund vendos paqe në trashëgiminë e vet të ndarë. Provokues... por bindës në përshkrimin e fenomenit të përkatësisë së njëkohshme në dy botë të ndryshme, duke mos i përkitur vërtet asnjërës prej tyre. - New York Times Book Review - Rrjedhshëm, qetësisht e me gjykim të thellë, Obama na udhëheq rrugën drejt e aty ku kryqëzohen çështjet më serioze të identitetit, klasës dhe racës. - Washington Post Book World - Me këto që shkruan, Obama ka qenë i ashpër, por në fund të fundit ka ditur të falë. Ky libër ia vlen të shijohet. - Alex Kotlowitz, autor i Këtu nuk ka fëmijë - Një nga librat më të fuqishëm rreth zbulimit të vetvetes, që rrallë më ka rastisur të lexoj... i shkruar edhe bukur, me gjuhë të ngrohtë dhe i ndërtuar në formën e një romani. - Charlayne Hunter-Gaunt, autore e Në vendin tim

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe500
ISBN9789994301935
V. Bot2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDiana Ndroqi