Barack Obama

Barack Obama ka lindur në vitin 1961 dhe ka përfunduar studimet për drejtësi në universitetin e Harvardit. Ai e filloi karrierën e tij në politikë në vitin 1997 duke u zgjedhur senator i Illinojit dhe më pas u bë president i 44 i Shteteve të Bashkuara. Ka shkruar disa libra dhe njihet për fjalimet dhe oratorinë e tij brilante

Më 4 gusht 1961 lindi Barak Obama, presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara. I ati ishte nga Kenia, kurse e ëma nga Kanzasi. Fëmijërinë Obama e ka kaluar në Indonezi, duke qenë se e ëma i punonte atje si antropologe. Pas përfundimit të kolegjit në Kaliforni dhe Nju Jork, ai u vendos në Çikago për të punuar si organizator komunitetesh në lagjet e varfra. Ai më vonë vijoi studimet për drejtësinë në Harvard. Në jetën publike Obama hyri më 1997, duke fituar një vend ne Senatin Shtetëror të Illinojit.


Në vitin 2004, ai fitoi zgjedhjet në garën për në Senatin e Shteteve të Bashkuara. U tërhoq nga Senati pasi u bë president, në nëntor të vitit 2008, u rizgjodh në vitin 2012.


Në vitin 2009, Obama fitoi Çmimin Nobel për Paqe për “përpjekjet e tij të jashtëzakonshme në fuqizimin e diplomacisë ndërkombëtare dhe bashkëpunimin midis popujve”.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 4 nga 4 libra
 • Nëntë vite përpara se fushata për senator ta shëndërronte atë në një nga njerëzit më të fuqishëm dhe më me ndikim në politikën e Amerikës, Barack Obama publikoi këtë libër të kujtimeve të tij emocionuese, i cili u bë libri më i shitur i New York Times me rihedhjen e tij në shitje në vitin 2004. Endrra nga im atë tregon historinë e përpjekjes së Barack...

 • Shikim i shpejtë
  1 080 Lekë 1 200 Lekë -10% Në stok

  Asnjë udhëheqës amerikan, që prej librit Profile kuraje të Presidentit Xhon F. Kenedi, nuk ka shkruar një traktat politik më të kthjellët, më të mprehtë dhe më gjallërues se libri Guximi për të shpresuar i Barack Obama-s. Faqet e këtij libri përmbajnë analiza të mirëpeshuara mbi ndikimet jetëgjata të së shkuarës mbi realitetet e sotme amerikane, ide të...

  1 080 Lekë
  1 200 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 700 Lekë 3 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Ky libër kaq i fuqishëm e i shkruar me mjeshtëri, pasqyron më së miri bindjen e Barak Obamës se demokracia nuk është një dhuratë nga lart, por një frymë që bazohet tek ndjeshmëria dhe mirëkuptimi, e cila duhet të ndërtohet ditë pas dite. Dudaj e sjell kete botim ne nje editim special, me kapak te trashe.

  2 700 Lekë
  3 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 250 Lekë 2 500 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Ky libër kaq i fuqishëm e i shkruar me mjeshtëri, pasqyron më së miri bindjen e Barak Obamës se demokracia nuk është një dhuratë nga lart, por një frymë që bazohet tek ndjeshmëria dhe mirëkuptimi, e cila duhet të ndërtohet ditë pas dite

  2 250 Lekë
  2 500 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 4 nga 4 libra