Ndertimi i shtetit, qeverisja dhe rendi boteror ne shekullin e njezet e nje Shiko më të madhe

Ndertimi i shtetit, qeverisja dhe rendi boteror ne shekullin e njezet e nje

Francis Fukuyama BTI0044

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Ndërtimi i shtetit është krijimi i institucioneve të reja qeverisëse dhe fuqizimi i atyre ekzistuese. Autori në këtë libër argumenton se ndërtimi i shtetit është një nga çështjet më të rëndësishme për komunitetin botëror, sepse shtetet e dobëta apo të dështuara janë burimet e shumë prej problemeve më serioze të botës, nga varfëria tek SIDA, droga dhe terrorizmi.

Më shumë detaje

901 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN978999437423

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Katër vjet pas ndërhyrjes në Afganistan, Shtetet e Bashkuara kanë nxjerrë disa mësime të dhimbshme për ndërtimin e shtetit si në Afganistan, ashtu edhe në Irak. Qasja e SHBA - së për dy vendet përfaqësonte modele të ndryshme zotërimi: Afganistani që përfaqëson një qasje të vijës së lehtë, ndërsa Iraku në një vijë shumë të ashpër. Këto dy vende përfaqësojnë modele shumë të ndryshme për menaxhimin e rindërtimit. Megjithatë ata janë vetëm pjesë të vogla të një seti shumë të madh problemesh që përfshin ndërtimi i shtetit. Në këtë libër, autori flet për qeverisjen dhe rendin botëror të shekullit XXI. Ndërtimi i shtetit është krijimi i institucioneve të reja qeverisëse dhe fuqizimi i atyre ekzistuese. Francis Fukuyama është autori i librave me shitjet më të mira dhe me ndikim të madh ndërkombëtar si: "The end of history and the last man", "Trust", "The Great Diruption and Our Posthuman Future". Ai është profesor i ekonomisë politike ndërkombëtare në Shkollën e Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare të Universitetit John Hopkins.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN978999437423
RedaktoriRemzi Lani
V. Bot2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
PërkthyesiErion Shehi