Ofertat

Biografi Ka 238 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Kur Hipokrati filloi të studionte të fshehtat e natyrës, u duk sikur u ndez një pishtar në mes të errësirës.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  "Helmut Kol, një kacelar gjerman", është biografia më e plotë për aktivitetin e tij politik dhe rolin e tij në bashkimin e dy Gjermanive. Autori është një nga biografët më të mirë të Adolf Hitlerit dhe analizues i Main Kampf, prandaj në këtë botim sjell një perspektivë historike të lidershipit të kancelarit Kol.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Në këtë botim special vijnë mesazhet e Nënë Terezës në Kombet e Bashkuara dhe para marrjes së çmimit Nobel, si dhe vlerësimet e të gjitha personaliteteve botërore për aktivitetin e saj

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Nëse do të kuptosh përmasën e vërtetë të At Gjergj Fishtës, kjo është biografia më e mirë e shkruar për të deri më sot. Autori ka qenë një nxënës dhe ndjekës besnik i Fishtës dhe jetëshkrimin dhe studimin e veprës e ka bërë nga brenda, në gjithë thellësinë dhe botëkuptimin e saj real

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Luigj Marlekajt është njohës i shkëlqyer i veprës së Bogdanit dhe i Shqipërisë së shekullit të XVII, gjë që dëshmohet më së miri edhe në studimin e tij monografik Pjetër Bogdani e Shqipnia e kohës se tij. Kjo është një punë kolosale e një njeriu të përkushtuar. Prandaj kjo vepër është referenciale për të kuptuar Bogdanin dhe Shqipërinë e asaj periudhe..

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  At Gjergj Fishta 1871-1940 është një botim biografik, i plotë me studime rreth veprës së kolosit të kulturës kombëtare shqiptare. Libri është përgatitur nën kujdesin e At Benedikt Dema dhe vjen në botimin autentik të botuar në vitet 40

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Jeta dhe trashëgimia e Gjon P. Nikollë Kazazit është ndër monografitë me materiale të rralla dokumentare, i plotësuar. Vënia e tij në dispozicion të lexuesit kryesisht në versionin origjinal është një kontribut me vlera të rralla historike dhe kulturore nga autori Bardhyl Demiraj

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Ky botim është bërë me kumtesat e mbajtura në konferencën kushtuar 140 vjetorit të lindjes së At Shtjefën Gjeçovit nga Provinca Françeskane në Shkodër, ku morën pjesë gjuhëtarë, studiues, historianë dhe akademikë të njohur në Shqipëri

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Shkrime historike, letrare, publicistike

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Ja një vepër, monografi, e shkruar nga vëllai, shoku, miku, njeriu që i ka munguar shumë artisti i madh, njeriu që thjesht u la të humbiste, të tretej nga koha dhe të mbetej gjithnjë në hije, në një kënd të errët dhe... po tu duhej (apo ti duhet) kastave e nxjerrin së andejmi siç nxjerrin asin nga mënga dhe e vënë në punë. Si kanë bërë gjithnjë

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Është një libër mjaft interesant, kushtuar anës dokumentare të kryengritjes fshatare të Shqipërisë së Mesme dhe prijësit të saj, Haxhi Qamilit. Autori (pseudonim i poetit dhe shkrimtarit Simon Vrusho, Berat) na ka dhënë gjithë kompleksitetin e figurave të kryengritjes, por sidomos ka vizatuar bukur e me realizëm figurën qendrore, Haxhi Qamilin, duke...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Është një biografi e shkruar nga dora e një autori mjaft të njohur dhe për më tepër e një diplomati që i ka ndjekur nga afër ngjarjet, faktet, dorëshkrimet, analizat, shtypin, të dhënat e qeverive të ndryshme, duke vënë përballë vlerësimet, përshtypjet vetjake, botimet, arritjen përfundëse, diskutimet r njëanshme dhe ato dypalëshe..., pra gjithçka që ka...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Monografia «Plaku i Shqipes Babë Dudë Karbunara», e autorit Xhevair Lleshi, i kushtohet tërësisht jetës dhe veprës së atdhetarit të madhe, nënshkruesit të Pavarësisë Kombëtare, themelues i shkollës shqipe në Berat, e njeriut të kulturuar që i dha shumë asaj, njerëzve dhe kulturës shqiptare

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Vasfi Barutin nuk e intereson shumë dokumenti, po karakteri i Enver Hoxhës. Ne prej tij mbajmë mend plot skena të paharruara, ku pothuajse nuk ndodh asgjë dhe ngrihet në qiell sikur ka ndodhur gjithçka. I kemi pasur kudo komunistët: në lagjen tonë, në fshat, në repart, në fushë: kudo. Për­ditë jemi përshëndetur, i dimë mirë historitë e tyre, ashtu siç...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Enzo Ferrari me fjalët e tij nën kujdesin e Pino Allievit.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Janë botuar mjaft vepra për Justinianin e Madh, libri i L.Priftit mbetet mjaft i freskët, i thjeshtë dhe pa teprime të lodhshme. Ai rrjedh natyrshëm dhe ka përshkrime interesante, duke u përqendruar në fuqinë krijuese dhe shpirtin e madh të Perandorit ilir të Bizantit. Në ndërgjegjen historike të popullit shqiptar historia nuk fillon nga këto rrënjë të...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Një histori diplomatike sipas burimeve private dhe dokumenteve të nxjerra nga arkivat e Kajros, Parisit, Londrës dhe Vjenës.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Kleopatra ka qenë një ndër gratë më të spikatura të historisë së njerëzimit, e padyshim ka arritur majat e realizimit si femër; një grua trime, e pangjashme në forcën, karakterin dhe inteligjencën e saj. Kjo mbretërore historike vazhdon të inspirojë gra dhe burra sot për mendjen dhe aftësitë e qenies për vetërealizim. Prandaj kjo është një nga monografitë...

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Ky libër përmbledh të gjithë jetën dhe veprën e mësueses dhe studiueses së njohur Pandora Dedja. Libri ka hapësira teorike interesante, por edhe shembuj konkret, mjaft shembuj tërheqës dhe domosdo të veçantë e që i japin këtij libri një tingëllim interesant. Sidomos në ndihmë të mësuesve të gjuhës e të letërsisë ky libër paraqet një ndihmë jo të vogël....

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 250 Lekë Në stok

  Biografia e Moisiut gëzon pasuri dhe vlera që do t'i dëshironin çdo njeri i rangut të tij. Maks Brod shkruan për të: "Hamlet është shkruar vetëm për Moisiun dhe vetëm ai mund ta interpretonte." K. Stanislavski shkruan: "Një artist edhe një njeri kaq i madh sa Moisiu, i përket gjithë botës".

  1 250 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  A është tradhëtar apo hero Esat Pashë Toptani? A e shiti Shkodrën? A luftoi për nderin e familjes së tij të madhe, apo e turpëroi? Këto dhe shumë pyetje të tjera ngre kjo monografi e gazetarit të Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi, e cila sjell shumë anë të panjohura dhe burime nga jashtë Shqipërisë. Ikonomi di të rrëfejë për ngjarje dhe personazhe, dhe kjo...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ka biografi e biografi. Ka edhe biografë.... Por kjo është e veçantë: Djali shkruan për jetën dhe karrierën e të atit. Këtë ka bërë presidenti Xhorxh Bush për të atin, i cili drejtoi Amerikën në kohën e thyrjes së perdes së hekurt. Një familje dinastike, ku shumëkush që do të dijë më shumë, ky libër është një dritare e sigurtë për të mësuar gjëra të...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Çdo vend, e sidomos kryeqytetet, i kanë figurat e tyre, të cilat kanë bërë histori dhe kanë sjellë vlera. Këtu buron edhe ideja për të bërë një enciklopedi të qytetarëve të nderit të Tiranës, të Valer Gjonit. Falë përvojës si gazetar, aktor dhe regjizor, por edhe si zyrtar i Bashkisë së kryeqytet, emrat e spikatur, që nga Dr. Shefqet Ndroqi, Sadik Kaceli,...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Kjo monografi vlerësohet nga studiuesit e huaj si punimi më cilësor dhe më i plotë, i shkruar deri më sot për Sami Frashërin. Autori e ka ndërtuar figurën e Sami Frashërit, duke ballafaquar me veprat e tij të shkruara në turqisht dhe arabisht, debatet në të cilat ka marrë pjesë, duke dhënë në të njëjtën kohë dhe historinë e receptivit të tyre në opinionin...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Sopranoja Tefta Tashko Koço, ndër figurat e rëndësishme të interpretimit vokal, me zërin e bukur dhe autentik, gjatë karrierës së shkurtër shpalosi një talent të jashtëzakonshëm të muzikës lirike qytetare shqiptare dhe një repertor të pasur të muzikës operistike klasike. Lindur në Egjipt në 1910, e formuar artistikisht në Paris dhe Romë, bilbili shqiptar...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Një jetë në dashuri është historia e një jete të përbashkët, e shoqëruar me plot ngjarje pune, gëzimesh e shqetësimesh. Në këtë histori na kalojnë para syve plot emra e vende, të lidhura me intensitetin e jetës së Prof. Shuteriqit.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Një libër biografik i cili na tregon më shumë mbi jetën e kompozitorit të famshëm Bethoven.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Një libër biografik i cili na tregon më shumë mbi jetën e shkrimtarit të famshëm francez, Viktor Hugo.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Libri që keni në dorë, fryt i qëmtimeve shumëvjeçare nëpër arkiva e biblioteka të vendeve të ndryshme, hedh dritë mbi jetën e Ali Këlcyrës, njërit nga protagonistët e politikës shqiptare të gjysmës së parë të shekullit XX, lënë në terrin e keqnjohjes e mosnjohjes për dekada me radhë.

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Tërheqës . . . Kathi ka kryer një akt heroik duke treguar hap pas hapi historinë e jashtëzakonshme të Dorës. Booklist "I rëndësishëm dhe plot vlera.... Historia e Dorës është historia e gjysmës së parë të shekullit të 20-të." Houston Chronicle "Prekës... Të lë plot mbresa... Mbush në mënyrë të mrekullueshme hendekun e kuptimit tonë për Kafkën." Boston Globe

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Libri ka në qendër të tij ndriçimin e biografisë familjare të gazetarit Blendi Fevziu dhe manipulimeve që ai tenton ti bëjë asaj sipas autorit.

  1 400 Lekë
  Në stok
Shfaq 65 - 96 nga 238 libra