Legjenda dhe vende shqiptare

Rita Petro, Tonin Çobani BAO0183

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Çdo qytet e ka historinë dhe mitin e vet; dhe këto rrënjë i zbulon më mirë se kushdotjetër libi “Legjenda dhe vende shqiptare”. 17 vendet më të bukura, si Shkodra, Kruja, Durrësi, Tirana, Prizreni, Apollonia, Butrinti, Syri i Kaltër, etj., vijnë përmes rrëfimeve mitike dhe imazheve të ditëve tona, të realizuara me mjeshtri nga fotografi Feliks Bilani.

Më shumë detaje

481 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928026217

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë botim të përgatitur nga Rita Petro dhe Dr. Tonin Çobani, në bashkëpunim me fotografin Feliks Bilani, na vjen historia e trevave shqiptare si mite, të fotografuara edhe në gjendjen reale të ditëve tona.

Legjendat kanë edhe bazën e tyre të vërtetë në krijimet popullore, prandaj nxënësit kanë mundësinë që të trashëgojnë këtë pasuri vendesh dhe trillesh, me vlera të jashtëzakonshme edukative.

Autorët, të konsultuar edhe me profesorët e fushave të historisë si Aleksandër Meksi , Menduh Nerguti, Sabina Veseli, etj. kanë sjellë legjendat për Tiranën, Durrësin, Beratin, Prespën, Lezhën, Lurën, Ulqinin, Rozafën, Prizrenin, Bjeshkët e Namuna, Krujën, Apoloninë, Vlorën, Gjirokastrën, Syrin e Kaltër dhe Butrintin.

Pikërisht në këto treva ka shkuar edhe fotografi Feliks Bilani i cili ka marrë pamjet e mrekullueshme të këtyre trevave legjendave. E djeshma dhe e sotmja shkrihen në këtë botim të rrallë, me kopertinë të trashë, i cili nxit fantazinë dhe atdhedashurinë e të vegjëlve për vendin e tyre.

 

Të dhëna

Faqe76
ISBN9789928026217
Titulli origjinalNatasha Pepivani
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriShqipëria