Levizja letrare ne Shqiperi Shiko më të madhe

Levizja letrare ne Shqiperi

Jacques Bourcart BDI0383

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në agimin e një letërsie,- më tha At Fishta,- vetëm poetët janë ata që mund të krijojnë gjuhën letrare, duke huazuar nga thesari i pasur i dialekteve të popullit format gojore, të cilat me saktësinë, pasurinë kuptimore dhe tingëllimin që kanë, u krijojnë atyre mundësitë për të shprehur më mirë një ide apo perceptim"

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët60
ISBN9789994346097

250 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Gjuha nuk mund të krijohet me dekrete. Ne do të na duhet të presim lindjen e poetit të madh të Shqipërisë, i cili me forcën e jashtëzakonshme të gjenisë së tij ndoshta do tu imponojë të gjithë gjuhën që ka krijuar vetë. Italia ka ruajtur për një kohë të gjatë shumë dialekte letrare. Nëse atje dialekti toskan u imponua si gjuhë kombëtare, kjo nuk ndodhi as për arsye politike dhe as për arsye praktike, por pikërisht për shkak të gjenisë së Dantes. Një rivalitet midis shkrimtarëve toskë e gegë nuk mund të jetë veçse frytdhënës për letërsinë shqipe. Le të presim, të punojmë dhe të shpresojmë: unë kam besim të thellë që populli ynë i mrekullueshëm do të nxjerrë së shpejti shkrimtarin që do të na japë edhe neve gjuhën tonë.

Të dhëna

Lloji i botimitHardcopy
Fletët60
ISBN9789994346097
V. Bot2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSokol Haxhimusai