Cmim i reduktuar! Romantizmi arbëresh Shiko më të madhe

Romantizmi arbëresh

Ali Xhiku BDI0167

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër analizohen e diskutohen shumë nga problemet themelore të letërsisë e të autorëve arbëreshë, lidhur ngushtë edhe me kushtet historike e shoqërore të kohës kur u zhvillua kjo letërsi, ndikimet e saj nga letërsia italiane në veçanti dhe ajo europiane në përgjithësi.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët112
ISBN999274782X

340 Lekë

-15%

400 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në shekujt e parë të jetës së arbëreshëve në Itali, shkrimet dhe veprat letrare ishin mjaft të rralla, por ato erdhën e shpërthyen në shekullin XX, kur nisi të krijohet e të marrë hov letërsia e vërtetë artistike shqiptare, me veprat e De Radës, Darës, Serembes e poetëve të tjerë. Shkas për këtë shpërthim nuk ishte vetëm ai zhvillim i natyrshëm që sollën kohërat e reja, nuk qe vetëm lëvizja e Rizorxhimentos italiane. Letërsia arbëreshe ishte krijesë e një populli, që kishte jetuar për kaq kohë, e vazhdonte të jetonte akoma, një dramë të rëndë, ajo lindi si shprehje e vuajtjes së të qenit "i huaj", i diskriminimit e i dëshirës së flaktë për t'i parë një ditë të lirë trojet e të parëve. Në këtë libër analizohen e diskutohen vepra të caktuara dhe problematika të veçanta të letërsisë romantike arbëreshe.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët112
ISBN999274782X
RedaktoriPetrit Ymeri
V. Bot2002
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI tretë