Paradigma te narcisizmit kolektiv Shiko më të madhe

Paradigma te narcisizmit kolektiv

Gëzim Qëndro BO0682

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë studim autori përpiqet të hedhë dritë mbi përdorimin për qëllime legjitimuese nga pushtete të ndryshme politike të ikonës më të rëndësishme të nacionalizmit shqiptar, Skënderbeut, shqiptarit më të njohur dhe më të nderuar ndërkombëtarisht dhe të vetmes figurë historike që mund t’i bashkojë të gjithë shqiptarët nën flamurin e tij.

Më shumë detaje

1110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Narcisizmi kolektiv krijon mitet. Pushteti i përdor ato në funksion të vetvetes. Mbi përdorimin e mitit të heroit kombëtar të shqiptarëve nga pushtetet e kohëve të ndryshme. Një interpretim që ka në zanafillë shtatoret ekuestër të Skënderbeut, të vendosura në Romë, në vitin 1940 (gjatë fashizmit); në Krujë, në vitin 1959 dhe në Tiranë në vitin 1968 (gjatë diktaturës); dhe në Prishtinë, në vitin 2001 (pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës).

“Së bashku me flamurin dhe himnin kombëtar, fenë, krijimin gjysmëfiktiv të një të kaluare të lavdishme, përkatësinë në një racë të epërme, mitin e heronjve kombëtarë, gjuhën, sistemin e arsimit kombëtar dhe artet, kulturën popullore dhe të kultivuar, monumenti është pjesë e atij mekanizmi që prodhon ndërgjegjen kombëtare.

Sepse, me sa duket, kujtesa kolektive e kombeve është tepër përzgjedhëse për të nxjerrë nga e kaluara ato fakte, shpeshherë aq të përpunuara dhe retushuara sa largohen shumë prej së vërtetës, por që janë të domosdoshme në procesin e ngjizjes së një monumenti.

Gjatë këtij procesi, një figurë historike (dhe ky do të jetë edhe objekti i këtij studimi) mund të gjendet krejt e pambrojtur nëse përvetësohet dhe përpunohet nga një makinë propagandistike e vajisur mirë dhe e efektshme, e cila mundëson përdorimin arbitrar të potencialit legjitimues të personazhit historik prej pushtetit politik, sidomos atij totalitar, duke e vënë në shërbim të interesave të tij.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe155
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë