I ri Las meninas Shiko më të madhe

Las meninas

Michel Foucault A-008387

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Michel Foucault është një mendimtar e historian i pazakontë. Filozofia e tij e orientoi mendimin drejt arkeologjisë së shtresave të dijes dhe qëmtimit arkivor. Nën këtë dritë e zhbiron  edhe ai tablone Las Meninas, kryevepren e Diego Velázquez. Në këtë pikturë, filozofi dallon një moment tranzitor, dhe risinë që shkaktoi artisti spanjoll në raportin realitet - pasqyrim, çka përbën dhe vlerën më thelbësore të pikturës që ekzistonte para tij.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789928293268

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë ese, Foucault kalon përmes Velásquezit për të marrë rrënjësisht në shqyrtim çështjen  riprezantimit, si karakteristikë tipike të pasqyrimit figurativ. Edhe pse duke anashkaluar disi historinë e artit, Foucault mbolli në mendimin perëndimor punën për ta zhbiruar thellë këtë koncept bazë: représentation.

Efektet e saj prekin tashmë një sërë domenesh nga arti e teatri deri te politika e mjekësia.

Veçanërisht kjo ese mbi Las Meninas, zbulon mënyren e re të të Kuptuarit të pikturës si imazh.

Me engimën e tablose së Velasquezit, filozofit  francez ndërtoi një analizë madhore, me këtë tekst elegant e tepër të veçantë.

Të dhëna

Faqe92
ISBN9789928293268
Titulli origjinalLes mots et les choses
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMustafa Lamaj