Historia e seksualitetit Shiko më të madhe

Historia e seksualitetit

Michel Foucault UE0131

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Ndër katër librat themelorë të Michel Foucault, të botuar në të gjallë të autorit (1926-1984) (disa të tjerë janë, të themi, disi më dytësorë ose mund të shihen si nënpjesë të sistemeve që përbën secili nga ata të parët), vështirë të thuhet se cili pati dhe ka ndikimin më të madh, cili përbën qendrën e kësaj vepre intelektuale madhore, cili është hyrja më e mirë apo jep portretin më të saktë të një mendimi që ishte përherë në lëvizje, zhvendosje, (vetë)kërkim, hipoteza dhe rishikime.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639761

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pak e vënë re në botimin e saj të parë, më 1961, Historia e çmendurisë në epokën klasike u zbulua me zhurmë pak më vonë, duke gjetur vend qenciror në lëvizjet antiautoritare të viteve '60, ndër aktivistët e shumtë antipsikiatrisë dhe aty ku çmenduria shihej gjithnjë e më shumë s figurë që implikonte pothuaj tërësinë e institucioneve shoqëroi.e, në kuptimin e gjerë të fjalës. Për një kohë të gjatë dhe, ndoshta, për zona të tëra të perceptimit ende sot, Foucault ishte autori subversiv, erudit dhe barok, që në dendurinë e disa qindra faqeve të përndezuara nga flaka elegante e një romantizmi parizian,diti të vërë në pikëpyetje (në mos nën akuzë) tërë racionalitetin perëndimor, duke denoncuar anën e errët të qytetërimit të tij, dhunën racionale teksa ia merr fjalët çmendurisë dhe i mbyll asaj gojën për shekuj me radhë.

Të dhëna

Faqe290
ISBN9789995639761
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiOrgest Azizi