Më quajnë... Ismail Qemali Shiko më të madhe

Me quajne... Ismail Qemali

Luan Rama & Sulid Kasemi BAO0456

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ismail Qemal Vlora lindi në Vlorë më 24 janar 1844, në një familje të madhe, të nderuar e të njohur në botën osmane.

Më shumë detaje

491 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928028099

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

21 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Më tepër

Babai i tij mori pjesë në revoltat kundër Tanzimatit. U shkollua në gjimnazin "Zosimea", ku mësoi disa gjuhë të huaja, edhe si autodidakt. Më vonë, nisi karrierën diplomatike e politike në administratën osmane dhe, në fund të shekullit XIX, u bë një nga figurat e opozitës pro-perëndimore kundër sulltanit. Me një kurajë të jashtëzakonshme e mes përpjekjesh të mëdha, atëherë kur Shqipëria rrezikonte të zhdukej nga harta ballkanike, ai arriti të bashkojë mundin e shpresat e patriotëve shqiptarë dhe të shpallë në Vlorë më 28 Nëntor 1912, Pavarësinë e Shqipërisë.

Të dhëna

Faqe64
ISBN9789928028099
Titulli origjinalAlbas
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri