Cmim i reduktuar! Kush e hëngri akulloren Shiko më të madhe

Kush e hengri akulloren

Tasim Gjokutaj TO0384

Libër i ri

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena

340 Lekë

-15%

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kush e hëngri akulloren?

Na ish në pyll

një ëmbëltore,

bënte shurup

dhe akullore

me manaferra

me copa borë;

...Eh, sa të mira!...

Të gjithë që vinin,

buzët lëpinin...

 

Një ditë, kur dielli,

që lart nga qielli,

kish larë me rreze

fusha, bregore,

na shkon Arushi

në ëmbëltore

e na kërkon

dy akullore:

- Teta, m'i jepni

ju kësaj radhe

një kaq të vogël,

një kaaaaaaq të madhe!

 

- Po si i do,

more Arush,

në gotë,

a në kaush?

 

- Të voglën,

në kaush sa gishti,

të madhen,

në kaush sa qypi...

Të voglën vetë

do ta lëpij,

të madhen mamit do t'ja çoj

mu në shtëpi!

 

- Të lumtë, Arush,

të lumtë, - i thanë,

- që ke kujdes

dhe për mamanë!

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe128
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë