Më quajnë … Mbretëresha Teutë Shiko më të madhe

Me quajne … Mbreteresha Teute

Luan Rama & Sulid Kasemi BAO0449

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mbretëresha ilire Teuta është një nga figurat më spikatëse të grave në historinë europiane, që kanë drejtuar shtete dhe fuqi të mëdha.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928029836

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

21 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Më tepër

Ajo ishte gruaja e mbretit të lavdishëm Agron, i cili vdiq papritur në vitin 231 para erës sonë dhe ishte ajo që mori në dorë fatet e Ilirisë. Shkodra në atë kohë ishte një nga qytetet e dëgjuara në Adriatik e Mesdhe. Me një zgjuarsi dhe kurajë të veçantë, kjo stratege ushtarake i dha një dritë të re qytetërimit ilir. Por, në një luftë të pabarabartë me Senatin Romak, më së fundi ajo pranoi të tërhiqej nga froni, në mënyrë që vendi i saj të mos digjej e shkretohej nga ushtritë e huaja. Populli e mbajti atë të gjallë në këngët dhe legjendat e tij.

Të dhëna

Faqe64
ISBN9789928029836
Titulli origjinalAlbas
Viti i Botimit2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri