22 pyetje pa pergjigje per 222 shkeljet urbane ne Tirane Shiko më të madhe

22 pyetje pa pergjigje per 222 shkeljet urbane ne Tirane

Sazan Guri SAZ0008

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër nuk bie në ujdi me zhvillimin urbanistik të kryeqytetit tonë, por përballet me pasojat që ka lënë ky zhvillim.

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Si pasojë, jo se mbikqyr apo nënvlerëson arritjet, por tregon se ato mund të bëhen pjesë e një qëndrueshmërie të plotë me të tre komponentët e saj, (shoqërorë, ekologjike dhe ekonomike) në kuadrin e partneritetit, në vend të stokut të aksioneve, por duke ju referuar tre “P-s” (publike, private dhe partneritetit të përbashkët). Ndotja zanore është veçanërisht e rëndë në vendet në zhvillim si dhe vendi ynë. Ajo i detyrohet kryesisht trafikut rrugor dhe në zona të dendura të trafikut rrugor, niveli i presionit akustik 24 orëve mund të arrijë 75-80 dB(A).

Koncepti se udhët në Tiranë lipsen të mbushen me biçikleta apo me automjete shfaqet si një sfidë reale, jo vetëm për qytetin e Tiranës, por për anëkënd Shqipërisë, duke hapur drejtime të reja për menaxhime të mëtejshme, duke shërbyer si model për zbatimin e alternativave ekologjike të lëvizjeve në Tiranë, me qëllim kufizimin e emetimeve dhe përmirësimin e cilësisë së ajrit.

 

Të dhëna

Faqe128
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë