Karta jeshile Shiko më të madhe

Karta jeshile

Sazan Guri SAZ0005

Libër i ri

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Barleti

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Për këtë programi i Lëvizjes së Gjelbër do të bëjë që: Zona e kolinave të bleruara përreth të mos zvogëlohen me po aq shpejtësi dhe të duket se nuk po e shpëtojnë dot, apo pemët që bëjnë hije të numërohen me gishta;

Qyteti të gdhihet vetëm me një ose pa asnjë kinema;

Qytetarët të mos ndjehen kaq nervoz, apo t`ju shtohen sëmundjet kancerogjene dhe të rrugëve të frymëmarrjes, 80-90% e territorit zihet nga pothuajse të gjitha ndërtimet pas v. ’00; 80-90% zihet edhe ajri nga godinat 12-katëshe, nga 40-45% e lejuar me ligjin shqiptar, nga 24-25% e lejuar me ligjet e vendeve të KE;

Rezultati: 1,5-2m2 gjelbërim/banor nga 12-15m2 e trashëguar apo kundrejt 4 milion Berlinezëve që zotërojnë 4 mijë pyje me 4miliardë drurë; 800-1500 banorë/ha kundrejt 30ban/ha Parisi, 20ban/ha New York, 140ban/ha Hong Kongu (densiteti > në botë)....

Tirana, qytet ku ajri ka pak pluhur apo pluhuri ka pak ajer?! Së bashku, ne kemi nevojë të kuptojmë mesazhin, se si sjellja jonë mund të ndryshojë mjedisin, për të mirë ose për të keq. Por mbi të gjitha, punësimi do të jetë subjekt i teknologjive ekologjike, si p.sh. atyre alternative të prodhimit të energjisë, si nga aplikimi i teknologjive të përdorimit të energjisë me anë të gjeotermisë (ujrat e tokës), të ujrave prej hec-eve të vegjël, erës dhe diellit.

Alternativa e LËVIZJES SË GJELBËR - Energjia do të prodhohet nga alternativa hibride ekologjike dhe shumë pak fosile.

Të dhëna

Faqe77
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë