Cmim i reduktuar! Kujtimet e një geishe Shiko më të madhe

Kujtimet e një geishe

Arthur Golden BD0109

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një roman i shkëlqyer, në të cilin na rrëfehet me një vërtetësi dhe lirizëm të hollë jeta e vërtetë e një prej geishave më të njohura të Japonisë.

Më shumë detaje

42 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
Fletët523
ISBN9789992750685

935 Lekë

-15%

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Duke folur me urtësinë e moshës, Nitta Sayuri tregon historinë e jetës së saj si një geisha. Ajo fillon në një fshat të varfër peshkimi në vitin 1929, kur, si një vajzë nëntë-vjeçare sytë më të pazakontë, blu-gri, ajo është marrë nga shtëpia e saj dhe është shitur në skllavëri në një shtëpi të njohur geisha. Në këtë rrëfim dëshmohet  transformimi i saj, se si ajo mëson artet rigoroze të geishave: valle dhe muzikë, veshur me kimono, kozmetikën, dhe kujdesin për flokët, si të konkurrojnë me një rivale, për përkujdesjen e burrave dhe paratë që shkon me të.

"Kujtimet e një Geisha", na fut në një botë ku paraqitja është në plan të parë; ku virgjëria e një vajze është në ankand dhe i jepet ofertuesit më të lartë; ku gratë janë të trajnuara për të mashtruar njerëzit më të fuqishm; dhe ku dashuria është e përbuzur si iluzion. Kjo është një punë unike dhe triumfuese e fiction-në të njëjtën kohë romantike, erotike, dhe krejtësisht e paharrueshme.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët523
ISBN9789992750685
Titulli origjinalDudaj
RedaktoriKristina Jorgaqi
V. Bot2003
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiRezarta Reso