Lulja e kujtimit Shiko më të madhe

Lulja e kujtimit

Foqjon Postoli REK0019

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në romanin "Lulja e kujtimit" përshkruhen ngjarjet që i përkasin periudhës së përpjekjeve për t’u çliruar nga zgjedha turke dhe influencws greke, që ishte një pengesw serioze për lëvizjen kombëtare. Në këtë roman gërshetohen konfliktet personale me ato shoqërore e politike, ku epërsinë e marrin kurdoherë këto të fundit.

Më shumë detaje

890 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Subjekti i romanit është i thjeshtë, ka në qendër Dhimitrin, që punon si kryeshërbëtor në dyqanin e z. Kristo dhe dashuron vajzën e tij të vetme, Olimbinë. Edhe ajo e do, ndonëse Dhimitri është i varfër. Zoti Kristo, duke përparuar në tregti, sjell nga Greqia një sekretar, Nikon, për të drejtuar tregtinë e tij. Niko fiton me dinakëri simpatinë e z. Kristo, i cili i propozan ta bëjë dhëndër.

Olimbia del kundër të atit dhe i thotë se dashuron Dhimitrin. Z. Kristo harton bashkë me Nikon planin për ta larguar Dhimitrin nga Korça, duke e dorëzuar në qeverinë turke si kryengritës….  

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe160
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanPsikologjik