I ri Nusja e re Shiko më të madhe

Nusja e re

Alessandro Baricco A-001021

Libër i ri

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994305698

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jemi në fillim të shekullit të shkuar.

Nusja e ardhshme është e re, e ardhur nga larg, dhe Familja e pret, thuajse hutimthi, në banesën elegante jashtë qytetit. Biri nuk është, ndodhet larg, duke u kujdesur për mbarëvajtjen e ndërmarrjes së begatë tekstile. Dërgon dhurata kaba’.

Dhe Nusja e pret brenda zakoneve të pacenuara dhe rituale të shtëpisë, sidomos vaktet pa fund dhe aq të pasura të mëngjesit. Ka në këto orë të ditës një eksitim, një gaz, një hare në përpjesëtim të drejtë me ankthin, angështinë e orëve të natës, gjatë të cilave, kështu thotë legjenda, burra e gra të familjes kanë vdekur në vijimësi.

Mazhordomi Modesto sillet qark, i përpiktë, për të siguruar ritmet e bashkësisë. Ungji vepron dhe merr vendime pas vellos së një gjumi që nuk i shqitet për kiamet as gjatë ndeshjeve të tenisit. Babai, i urtë e i patundur, zbret në qytet çdo të enjte.

Bija lufton kundër makthit të natës. Nëna jeton në hijen e bukurisë së saj mitologjike. Duket se strumbullari i gjithçkaje është pritja e Birit.

Dhe në atë pritje tërë personazhet rreken të shpëtojnë.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe176
ISBN9789994305698
RedaktoriArlinda Hovi Dudaj
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgim Doksani
RomanSagë&Histori