Homeri, Iliada Shiko më të madhe

Homeri, Iliada

Alessandro Baricco ZEN022

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Sigurisht kurajoja për të rishkruar një klasik kaq të rëndësishëm në historinë e letërsisë botërore si Iliada e Homerit, mund të jetë një utopi dhe pa ndonjë mundësi suksesi. Megjithatë, përpjekja e shkrimtarit italian Alessandro Baricco e ka transformuar këtë roman të ngjeshur dhe voluminoz në një histori të gjallë tërheqëse, që të rrëmben, e cila mund të lexohet në më pak se një ditë.

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789992794895

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tek Iliada, Baricco rrëfen në pak më shumë se 100 faqe rezultatin e Luftës së Trojës, e cila ka nw gjirin e saj luftëtarin e pashok Akilin, më të tmerrshmin midis grekëve, por megjithatë me pjesëmarrje minimale në këtë luftë. Së bashku me Akilin, protagonist tjetër i madh i këtij libri është Hektori, heroi kryesor i Trojës, i biri i Mbretit Priam dhe luftëtari më i tmerrshëm i tyre. Një nga gjërat më tërheqës në këtë vepër është se historia rrëfehet përmes një prozë të gjallë, treguar nga vetë protagonistët e kësaj historie, janë ata që flasin për heroizmin e mjaft luftëtarëve të kësaj gare. Ky faktor ngre më lart njerëzit në lidhje me zotat në histori, dhe gjithashtu nxjerr në pah virtytet e pranishme në luftë, si shoqëria dhe guximi i protagonistëve të saj.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe166
ISBN9789992794895
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiShpëtim Kelmendi