Krishti kryqëzohet përsëri Shiko më të madhe

Krishti kryqezohet perseri

Nikos Kazantzakis TO0292

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nikos Kazanzakis paraqet një realitet dhe personazhe të cilat janë tipike ballkanike: Ai fshikullon me fjalën therëse edhe klerikët dallkaukë përmes skenave makrabe, por njëherësh shfaq mjeshtri në përshkrimet poetike dhe konstruktet gjuhësore

Më shumë detaje

89 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789994315918

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ndërsa ndjek ngjarjet e situatat, personazhet e bëmat e tyre, të duket, për një çast, sikur sheh Shqipërinë: me dredhitë dhe padrejtësitë, me të kamur llupësa e me të varfër, me shfrytëzues, me makinacione, perversitete e poshtërsi të gjithfarshme; me klerikë dallkaukë, që në emër të "Krishtit" janë gati që të varin kokëposhtë me dhjetëra krishterë të tjerë.

Qysh në vështrim të parë, na shfaqet një galeri personazhesh, të cilët dëshmojnë sesa mjeshtër i madh është në këto qasje e përqasje Kazanxaqisi - në këto gjetje tejet origjinale, që nëpërmjet këtyre roleve për secilin, bëmave të apostujve, ai skalit në një mënyrë të habitshme tipin dhe karakterin e secilit pa më të voglin mundim të tipizimit sakrifikues klasikexhan; duke mos përmendur këtu meritat e tjera: të konstrukteve lapidareske gjuhësore, pasazheve të prozës tejet poetizuese, deri në magjitë e fjalës e të frazës, të skenave lirike e makabre

Të dhëna

Faqe536
ISBN9789994315918
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiHarrallamb Qesku
RomanSagë&Histori