Tundimi i fundit Shiko më të madhe

Tundimi i fundit

Nikos Kazantzakis PE0034

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani Tundimi i fundit, i konsideruar si kryevepër nga kritikët në mbarë botën, është një interpretim laik i Ungjillit. I botuar për herë të parë në vitit 1955, në të rrëfehet jeta e Jezu Krishtit nga perspektiva e vetë Jezuit. Kazanxaqis, ky gjigand i letërsisë moderne rrëfen dashurinë dhe pasionin e një njeriu çfarëdo: Jezuit të Nazaretit. Teza qendrore e librit është që Jezui, megjithëse i lirë nga mëkati, ishte i prekur nga frika, dyshimi, depresioni, ngurrimi dhe epshi.

495 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN978 9928 200 43 3

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Faqe508
ISBN978 9928 200 43 3
Titulli origjinalPegi
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
PërkthyesiRomeo çollaku