Indiana Shiko më të madhe

Indiana

Zhorzh Sand BEL0044

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është romani i parë që ka shkruar George Sand, pa bashkëpunëtorë. Nuk është vetëm një romancë e gjallë, por edhe një kërkesë e zjarrtë për ndryshim ndaj pabarazisë së ligjeve franceze të kohës për martesën, duke sjellë një këndvështrim të ri rreth gruas. Ai sjell historinë e një vajze të re, të bukur dhe të pafajshme, e martuar me një njeri shumë më të vjetër, rreth 60 vjeçar. Ajo bie në dashuri me një djalosh të bukur, fqinjin e saj mendjehtë, por zbulon shumë vonë se dashuria e saj është mjaft e ndryshme nga e tija.

 

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Elena Gjika
ISBNISBN 9789995679620

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Pjesë nga libri

Është papjekuri e madhe ta fusësh si kalim kohe politikën brenda familjeve. Po të kenë mbetur ende sot familje të qeta e të Iumtura, i këshilloj të mos lexojnë asnjë gazetë, as artikullin më të vogël për buxhetin, të shkojnë e të struken brenda truajve të tyre si në një oaz, dhe të shënojnë një vijë ndarëse të papërshkueshme midis tyre dhe pjesës tjetër të shoqërisë. Se, po lanë të hyjnë lajmet e sherreve tona, mori fund bashkimr e paqja mes tyre. Nuk mund të merret më mend ç'armiqësi e ç'vrer sjell mes të afërmve ndarja e opinioneve. Më të shumtën e herës është një rast për t'i qortuar njëri-tjetrit cenet e karakterit, dobësinë e mendjes dhe veset e zemrës.

Të dhëna

Faqe255
ISBNISBN 9789995679620
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDonika Omari
RomanRomancë&Pasion