C’eshte demokracia Shiko më të madhe

C’eshte demokracia

Giovanni Sartori BDI0032

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër synon të bashkojë, në mënyrë thelbësore, një literaturë thuajse të pafund për demokracinë, duke dhënë në mënyrë të qartë e të argumentuar disa nga konceptet themelore të mekanizmit të demokracisë.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët272
ISBN9992731273

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

A është e mundur të eksportohet demokracia? Ç'kuptim ka liria, laicizmi dhe zhvillimi në epokën e "përplasjes së qytetërimeve"? DEMOKRACIA është sot një nga vlerat e pakta, mbi të cilën i gjithë Perëndimi duket i gatshëm për t'u betuar. Është në krye të qytetërimit, është forma më e mirë e mundshme e qeverisjes, është një arritje që duhet mbrojtur. Por ky pohim, herë-herë jokritik, na çon në rrjedhime të diskutueshme, siç është mendimi, që qytetërimi perëndimor është superior karshi qytetërimeve të tjera ose, që "eksporti i demokracisë" është jo vetëm i mundur, por i detyrueshëm. Për t'u orientuar në një debat me tone gjithnjë e më të forta, sot nevojitet t'ia nisim nga vetë koncepti i demokracisë, ta pastrojmë këtë koncept nga veshjet ideologjike, ta rindërtojmë historinë e gjatë dhe problematike, që është vetë historia e mendimit politik. Ka një, apo disa teori të demokracisë? Ka shumë teori të shumë demokracive, apo një teori të një demokracie? Sot, më shumë se kurrë, të kuptuarit e demokracisë është problematik, i paqartë, i braktisur në lëvrimin e pakuptueshëm të debateve televizive.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët272
ISBN9992731273
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKujtim Ymeri