Edhe nje here per teorine e demokracise Shiko më të madhe

Vetëm online

Edhe nje here per teorine e demokracise

Giovanni Sartori BDI0051

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kushdo që interesohet për një teori të demokracisë do të mirëpresë këtë libër. Sartori merr parasysh, kur e sheh me vend, diskutimet që janë zhvilluar më vonë rreth kësaj çështjeje, por ai nuk ka bërë gabimin që t'i hyjë një ripunimi tepër të thellë të një vepre që është e shkëlqyer edhe ashtu siç është. Shpresoj se për lexuesit e brezit që do të vijë rishikimi i këtij libri do të jetë prapë një interpretim i freskët i teorisë së demokracisë." Robert A. Dal, Universiteti i Jelit

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731184

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky është një përditësim i shkëlqyer i veprës klasike të Sartorit, në të cilën ai rishikon teoritë kryesore të demokracisë së kohëve tona dhe përvijon me mprehtësi çështjet që dalin më në pah midis tyre. Sartori përmbledh një teori të vetën, të cilën ua paraqet lexuesve si një pikëpamje të re. Argumentimi i tij i hollë dhe i shkathët lëviz me zhdërvjelltësi midis shkollave të ndryshme të mendimit. Forca kryesore e librit qëndron në faktin se Sartori demonstron se teoritë preskriptive dhe përshkruese (idealja dhe realja) duhet të shkrihen midis tyre për të qenë të vlefshme. Qartësia dhe forca dramatike e kësaj vepre të një euridicioni të qartë e bëjnë atë shumë të vlefshme për studentët universitarë. Uilliam T. Blum, Universiteti i Roçestërit "Ky është një libër i mrekullueshëm që përfaqëson një ndihmesë madhore në studimin e politikës-analiza më e rëndësishme teorike e demokracisë që nga Lufta II Botërore. Libri është shkruar shumë bukur, me një stil qartësia e të cilit herë pas here shoqërohet me mendjemprehtësinë e hollë dhe ironinë therëse të autorit. Sa për nivelin e tij shkencor, është një rast i rrallë, në mos i vetëm, të gjesh një autor që t'i dijë aq mirë rezultatet empirike, ose që të jetë në gjendje të lidhë analizën filozofike me perspektivën historike." S. E. Fainer, Universiteti i Oksfordit

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe128
ISBN9992731184
V. Bot1993
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiPavli Qesku