Cmim i reduktuar! Shqiperia, ngritja e nje mbreterie Shiko më të madhe

Shqiperia, ngritja e nje mbreterie

Joseph Swire BDI0177

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një libër i shkëlqyer mbi historinë tonë, që fillon me Shqipërinë e para Kongresit të Berlinit, luftën për autonomi, Luftën I Botërore, çështjen Adriatike etj., e deri në ngritjen e mbretërisë shqiptare.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992747409

1 125 Lekë

-10%

1 250 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky është pa dyshim libri më i plotë dhe më gjithëpërfshirës për Shqipërinë dhe shqiptarët që është shkruar nga një i huaj. Mes një numri jo të vogël krijimesh letrare, shënimesh udhëtimi apo sprovash historike të autorëve të huaj për periudha të veçanta të historisë sonë, vepra e historianit britanik Joseph Swire-s zë një vend të veçantë si e vetmja histori tërësore e Shqipërisë qysh nga origjina e shqiptarëve deri në dhjetëvjeçarët e parë të shekullit XX. I mbështetur në një pasuri të lakmueshme dokumentare dhe bibliografike, ky libër përveç një informacioni të gjerë dhe shpesh të panjohur për lexuesin shqiptar, shquhet për simpatinë e ngrohtë për shqiptarët dhe për përpjekjen e tij të sinqertë (veçanërisht të dobishme në kohën kur u shkrua) për të nxjerrë në shesh padrejtësitë historike që iu bënë atyre dhe prapaskenat politiko-diplomatike ku u gatuan ato. Gjuha shprehëse dhe zhdërvjelltësia e stilit e bëjnë këtë vepër tërheqëse dhe njëkohësisht emocionuese.

Të dhëna

Faqe410
ISBN9992747409
RedaktoriGjergj Kola
Viti i Botimit2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKujtim Ymeri
HistoriShqipëria