Per letersine Shiko më të madhe

Per letersine

Umberto Eco BDI0151

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në një kohë ku bestsellerët e rëndomtë mbushin raftet deri në supermarkete e pika benzine, Umberto Eco diti mrekullisht të imponohet dhe të kthejë në bestseller letërsinë e mirë; diti të thjeshtëzojë filozofinë e dijen e thelluar e ta bëjë atë të kuptueshme për ata që s'duan ta vrasin mendjen kur lexojnë. Letërsia e tij gjithë duke të kënaqur të pasuron, rrezaton dije, librat e tij krijojnë botë e shpërndajnë dritë.

Më shumë detaje

502 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789994346264

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këto ligjërata, të mbajtura në raste të ndryshme gjatë karrierës së tij të shkëlqyer, Umberto Eco kërkon "të kuptojë kiminë e pasionit [të tij] për fjalën". Nga përjetimet për Ptolemeun dhe "forcën e së rremes" te reflektimet për të shkruarin eksperimental të Borgesit dhe Xhojsit, shpalosen qartë njohuritë enciklopedike dhe inteligjenca supreme e Eco-s. Dhe kur ai zbulon ambiciet dhe paragjykimet, ankthet dhe frikërat e tij si autor, gjithkush e prek sekretin në kopshtin e letërsisë, për të cilin ai aludon shpesh.

                                           

Të dhëna

Faqe320
ISBN9789994346264
Viti i Botimit2007
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDonika Omari