Turbulencat e postmodernitetit shqiptar Shiko më të madhe

Turbulencat e postmodernitetit shqiptar

Gezim Tushi A-000120

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri është një trajtim i gjërë i debatit aktual për shfaqjet  problemeve të postmodernitetit në jetën e shoqërisë shqiptare dhe “gramatikën” e duhur të artikulimit të tyre. Përveç anës historike, përcaktimeve teorike e kohore të periudhës tradicionale, moderne e postmoderne, libri trajton shfaqjen e dukurive të reja që i dhanë fund “besimeve të mëdha” dhe sollën një kuptim social dhe individual të ndryshuar për jetën, duke e bërë atë një motorr të zhvillimit të qytetërimit tonë.

Më shumë detaje

1000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9928423083

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

17 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jeta e sotme ka nevojë për piketa të reja sociale dhe shenjues të rinj të jetës individuale, të cilën autori e konsideron si shfaqje të një lloj “revolucioni individual” që po ndodh në shoqërinë shqiptare të ditëve tona, duke siguruar një përputhje më të mirë midis “dramaturgjisë” së jetës postmoderne dhe “lojës jetësore” të njeriut si aktor i saj. Libri trajton konturet e “njeriut të plotë” që zëvendësoi të ashtuquajturin “njeriu i ri”, i cili ka së pari të shfaqur “besnikërinë ndaj vetes” por edhe module moderne të formave adekuate të bashkëjetesës me “tjetrin” dhe shoqërinë.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe500
ISBN9928423083
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë