Shqiptaret dhe te tjeret Shiko më të madhe

Shqiptaret dhe te tjeret

Ylber Hysa A-006213

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri “Shqiptarët dhe të tjerët: nga Madona e Zezë deri te Molla e Kuqe” i historianit Ylber Hysa shkruan ndryshe nga historiografia e zakonshme shqiptare. Prandaj, ky libër përpiqet të ecë rrugëve të reja dhe që qëllimisht rrok tema jokonvencionale. Ylber Hysa ka shkruar një vepër, e cila ofron një përzgjedhje interesante të trajtesave.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OM
ISBN9789951632522

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori merret me çështjen e herezisë dualiste dhe heterodoksisë në Shqipërinë Mesjetare (të cilën flamurtarët e ateizmit në Shqipërinë e Enver Hoxhës me qejf e përmendin si argument historik për distancën e shqiptarëve ndaj dy kishave); vijon pastaj një punim për Stećci-n, (formë mesjetare e gurëve të varrit, v.j.), thelbi i veprës i kushtohet popullsisë me prejardhje afrikane të Ulqinit; mandej autori ndjek “gjurmët e ortodoksisë te shqiptarët e Maqedonisë”; “Sinan Pasha dhe shafrani në Kaçanik” përbën objektin e kapitullit pasues; dy kapitujt e fundit rrokin titullin e librit – “Madona e zezë në Kosovë” dhe “Molla e kuqe”.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe216
ISBN9789951632522
Viti i Botimit2018
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë