I ri Arti i te jetuarit Shiko më të madhe

Arti i te jetuarit

Epictetus A-000658

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Duke zbatuar në praktikë nëntëdhjetë e tre udhëzimet koncize, të mençura dhe të mprehta që përbëjnë "Artin e të jetuarit", lexuesit mësojnë të përballojnë me sukses sfidat e jetës së përditshme dhe të përballojnë me hir humbjet dhe zhgënjimet e pashmangshme të jetës. Mësimet e Epiktetit renditen ndër tekstet më të rëndësishme të mençurisë së qytetërimit njerëzor.

Më shumë detaje

1002 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Minerva
ISBN9789928265432

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Epikteti lindi në skllavëri rreth vitit 55 pas Krishtit në zonat lindore të Perandorisë Romake. I shitur si fëmijë dhe i gjymtuar nga rrahjet e zotërisë së tij, Epikteti u lirua përfundimisht, duke u ngritur nga rrënjët e tij modeste për të krijuar një shkollë me ndikim të filozofisë stoike.

Duke theksuar se qeniet njerëzore nuk mund ta kontrollojnë jetën, vetëm se si reagojnë ndaj saj, Epikteti ia kushtoi jetën e tij përshkrimit të rrugës së thjeshtë drejt lumturisë, përmbushjes dhe qetësisë.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
ISBN9789928265432
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiErion Kristo