Një verë pa burra Shiko më të madhe

Nje vere pa burra

Siri Hustvedt PE0119

Libër i ri

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928162625

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Pjesë nga libri:

Banaliteti i kësaj historie - fakti që ajo përsëritet çdo ditë deri në pështirosje nga burra që papritur ose dalëngadalë zbulojnë se ajo që është, nuk ka pse të jetë, dhe që pastaj hidhen në veprim për t'u çliruar nga gratë, të cilave po u ikën mosha, por që janë kujdesur për ta dhe për fëmijët e tyre për vite të tëra – nuk e mbyt dot dhimbjen, xhelozinë dhe poshtërimin që i pushton personat që lihen pas.

Gra të përbuzura. Unë vajtova, ulërita dhe përplasa grushtet pas murit. Unë e tremba atë. Ai dëshironte paqe, ta linin rehat të vazhdonte rrugën e tij me neuroshkencëtaren e edukuar të ëndrrave të tij, një grua me të cilën ai nuk kishte as të shkuar, as dhimbje të mbartura, as konflikte. E megjithatë, ai tha pauzë, jo stop, për ta mbajtur të hapur rrëfenjën në rast se ndërronte mendje. Një çast i pamëshirshëm shprese.

Thanë për librin:

"Një meditim hipnotizues dhe i fuqishëm mbi martesën, ndryshimet midis sekseve, plakjes dhe kuptimit të të qenit femër."

BookPage

"Një verë pa burra është gazmor dhe lodrues, megjithëse merret me subjekte si jeta dhe vdekja... Midis kënaqësive të këtij romani gjejmë edhe analizën gjinore... si edhe personazhin e Mias, e cila duket e ndershme, mendjemprehtë dhe e ndjeshme."

The New York Times

"Kjo histori prekëse e një përçarjeje martesore trajton me shumë humor një subjekt të dhimbshëm."

The Guardian

"Një roman i ri elegant, një meditim i zgjuar dhe habitshmërisht gazmor mbi dashurinë, miqësinë dhe politikat e seksit..."

The Miami Herald

Të dhëna

Faqe210
ISBN9789928162625
Titulli origjinalPegi
Viti i Botimit2013
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiEngjëllushe Shqarri