Cmim i reduktuar! Themelimi i zakoneve shoqerore Shiko më të madhe

Themelimi i zakoneve shoqerore

Immanuel Kant A-004897

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në vitin 1785 Imanuel Kanti boton veprën me titull “Themelimi i Zakoneve Shoqërore”. Kjo përbën orvatjen e parë të vërtetë të Kantit në përballjen me problematikën morale dhe një pararendje të mjaftueshme për veprën më të plotë të botuar, tri vite më vonë, me titull “Kritika e Arsyes Praktike”.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9992794909

462 Lekë

-23%

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vepra “Themelimi i zakoneve shoqerore” ndahet në tri pjesë: këto ndjekin linjën, që arsyeja duhet të kryejë për të arritur në njohjen e kushteve të mundësisë së moralitetit.

Pjesa e parë trajton nocionin e “arsyes” duke e kuptuar si “veçoria e të pakushtëzuarit” dhe përshkruan udhën, që niset nga njohja e zakonshme e moralitetit deri tek ajo filozofike.

Pjesa e dytë shtjellon kalimin e mëtejshëm: nga filozofia morale te “metafizika e zakoneve”, e thënë ndryshe, te metafizika morale.

E treta, duke u nisur nga kjo e fundit, mbërrin në kritikën e arsyes së kulluar praktike, ku koncepti i lirisë, duke udhëhequr vullnetin e individit, shndërrohet në çelësin dhe themelin e moralitetit të çdo qenieje racionale.

Analiza e imperativëve kategorikë e hipotetikë, e përmbledhur sidomos në pjesën e fundit, përbën epiqendrën e veprës.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe146
ISBN9992794909
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAjsela Koka