Filozofia Kritike Shiko më të madhe

Filozofia Kritike

Immanuel Kant A-004871

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Imperativi kategorik dhe rinjohja e dinjitetit të personit, cilidoqoftë njeriu dhe fusha e tij e aktivitetit, mund të konsiderohen si dy faqe të së njëjtës medalje. Imperativi kategorik na kujton se dinjiteti i personit human është nocioni që duhet të udhëheqë përgjithësisht veprimin njerëzor. Është nocioni i “dinjitetit themelor për të gjitha dhuntitë natyrore, që mbajnë dhe rrethojnë qenien njerëzore, si të tëra produktet normative të përcjella nëpërmjet rrugës social-kulturore”.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9994362690

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pikërisht kjo i lejon Kantit të formulojë, në të famshmin version të dytë të imperativit kategorik, parimin themelor të sjelljes së njeriut, si person moral, në lidhje me vetveten dhe me të tjerët: “Vepro në mënyrë të njëjtë sikurse ti trajton humanitetin për vetveten edhe në trajtimin e humanitetit në personin e tjetrit, gjithnjë si qëllim, asnjëherë thjesht si mjet”.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe234
ISBN9994362690
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiVladimir Bako