I ri Tragjedia - teatri i mistereve Shiko më të madhe

Tragjedia - teatri i mistereve

Jorge Angel Livraga AKR0012

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Teatri është vetë realiteti, por i zhveshur nga kufizimet e kohës dhe hapësirës. Vetëm formatr e tij janë krijim njerëzor: shpirti i tij është metafizik dhe pikërsisht për këtë arsye e quajmë “teatri i mistereve” pasi vjen nga Misteret e lashta dhe është sjellë në jetë si një formë për t’i popullarizuar ato dhe për t’i bërë më të kuptueshme dhe më të prekshme për njerëzit. Tragjedia është vepra teatrale në të cilën fati dhe Perëndia mbizotërojnë dhe drejtojnë veprimet e njerëzve. Brenda teatrit klasik fle diçka misterioze të cilën e zbulon ky libër

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Akropoli i Ri
ISBN9789928259394

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe152
ISBN9789928259394
Titulli origjinalLa tragedia, El teatro misterico an Grecia
RedaktoriLisian Roseni
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSilvana Rusi